شام بخوریم یا نخوریم؟

محمد/ مهر ۲۸, ۱۳۹۶/ تغذیه, سبک زندگی, سلامت, سلامت جسم, سلامت روان/ 0 comments

چرا شام نمی خورید؟

متخصصان تغذیه برای تنظیم یک برنامه غذایی مناسب، در ابتدا با توجه به ویژگی های فردی شامل وزن ،قد،سن،جنس و فعالیت و همچنین وضعیت های جسمانی نیاز و ضرورت استفاده از غذا را تخمین میزنند . بسیاری از دکتران بر این باوردن که با حذف وعده ای غذایی میتوان اسیب جدی به بدن وارد کرد. همچنین بر این باورند که :

بسیاری از افراد برای کنترل وزن خود از خوردن شام پرهیز میکنند . در صورتیکه اگر در تامین مواد غذایی بدن تعادل را حفظ کنیم خوردن برنج هم نمیتواند ضرر تلقی شود . به بیان دیگر اگر بدانیم میزانه کالری دریافتی از یک کف دست نان ،پیزی معادل بر پنج قاشق غذا خوری برنج بدون روغن است ، دیگر معنی برای نخوردن شام حتی برنج ندارد.

شام را زود تر بخورید زیرا :

نخوردن شام در ساعات اخر شب باعث ایجاد سوزش معده شده که این مانع داشتن خوابی ارام است.

متخصصان تعذیه بر این باورند که باید شام را پیش از ساعت ۷ شب خورد . اما به راستی خوردن شام در ساعت های اولیه شب باعث چه مواردی میشود ؟

در ادامه به تعدادی از انها اشاره میکنیم .

کمک به کنترل وزن

اگر شما در طول روز از خوردن وعده ای پرهیز کرده باشید و یا خوردن شام را به تاخیر انداخته باشید ، برای سیر شدن حجم بیشتری غذا مصرف میکنید. همه این موارد زمانی که با حذف وعده بعدی – یعنی وعده صبحانه – همراه شود، منجر به عکس‌العمل بدن شما به هورمون انسولین ترشح‌شده می‌شود که در نهایت به ذخیره چربی ها در بدن منجر شده و با بالا رفتن وزن همراه است.

کاهش سوزش معده

به گفته مختصصان یکی از راه های جلوگیری از ایجاد درد و سوزش پزهیر از خوردن غذاهای چرب و مفصل در ساعات پایان شب است. اگر شما شام را در زمان مشخص مصرف کنید دستگاه گوارش زمان کافی برای هضم ان را دارد و خطر افزایش اسید معده را بسیار کاهش میدهد.

خوابی ارام

درد یکی از مشکلاتی است که در هنگام خواب برای فرد ایجاد ناراحتی میکند. سوزش معده ای که حاصل از مصرف غذا در اخر شب باشد مانع از خواب راحت است. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند افراد قبل از خواب یک میان‌وعده کم حجم و سبک مصرف کنند. غلات آماده مصرف همراه با شیر کم چرب، یا ماست با کمی نان، از جمله گزینه‌های مناسب هستند.

انرژی بیشتر

یکی از دلایل بیشتر شدن انرژی که به دلیل خوردن شام در ساعات اولیه شب بوجود می اید، داشتن ارامش بیشتر است که فرد در خواب تجربه میکند. خواب ارام و راحت در شب قبل برای فرد در روز ایجاد انرژی کرده و شاداب تر عمل کرده، همچنین میل بیشتری برای انجام ورزش و کنترل وزن دارد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*