نشانه های کمبود پروتئین

ندا/ مهر ۲۴, ۱۳۹۶/ سلامت, سلامت جسم/ 0 comments

 پروتئین عنصر اصلی جسم است، همه قسمت های بدن از جمله موها، ناخن ها همه نیازمند پروتئین هستند.

توجه به نشانه‌های کمبود این ماده حیاتی به ما کمک می‌کند که به موقع اقدام کنیم از جمله نشانه های کمبود پروتئین عبارتند از:

 ۱- چشم‌های ورم‌کرده

کاهش میزان پروتئین پلاسمای خون منجر به حالتی به نام Oedema می‌شود. این کاهش پروتئین ممکن است توسط ریه‌ای ایجاد شود که به قدر کافی آهن دریافت نمی‌کند. در واقع کم‌خونی حاصل از کمبود آهن برای ساختن هموگلوبین است که منجر به ایجاد ورم می‌شود و یک عامل اصلی از نشانه های کمبود پروتئین است.

۲- گونه‌های پف‌آلوده

گونه‌های پف‌کرده یکی دیگر از نشانه های کمبود پروتئین است که می‌توانند ناشی از غدد بزاقی متورم باشند و عدم تعادل پروتئین-کربوهیدرات را به خوبی نشان دهند. این تورم ممکن است در هر مرحله‌ای از بیماری رخ بدهد و منجر به پژمردگی و افت این بافت گونه شود.

۳- دست‌های متورم

یکی دیگر از نشانه های کمبود پروتئین عملکرد و ظاهر ماهیچه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علت این است که وقتی بدن از رژیم غذایی پروتئین کافی دریافت نمی‌کند، برای جبران به سراغ منابع دیگر در بدن می‌رود که یکی از اینها، لایه‌های ماهیچه‌ای است. بدون پروتئین، حفظ تعادل آب بدن به هم خورده و بدن آب را به شیوه نادرستی ذخیره می‌کند و منجر بهEdema می‌شود؛ وضعیتی که در آن آب بیش از حد زیر پوست جمع می‌شود و دست‌ها ورم می‌کنند چون بدن پروتئین را از بافت‌های این ناحیه مصرف می‌کند.

۴- موهای ظریف

ظرافت موها علاوه‌بر علل ژنتیکی می‌تواند به خاطر کمبود پروتئین باشد. در این صورت بدن شروع به«حفظ منابع» می‌کند و جلوی رسیدن پروتئین ارزشمند به موها و ناخن‌ها را می‌گیرد. به همین خاطر علائم مربوط به مو و ناخن نشانه های  مهمی در تشخیص کمبود پروتئین به حساب می‌آیند

۵- پوست خشک

از دیگر نشانه های کمبود پروتئین می‌تواند به خشک ، شکسته شدن و  تغییر رنگ و ایجاد لکه‌هایی شبیه به آفتاب‌سوختگی روی پوست منجر شود. آسیب‌دیدن پوست راه ابتلا به عفونت‌های قارچی مانند Candida را باز می‌کند.

۶- ابهام ذهنی

کمبود این ماده ضروری به کند شدن عملکرد مغز و افت عملیات شناختی منجر می‌شود. پروتئین در کمک‌رسانی به ارتباطات نورونی در مغز و در سراسر بدن نقشی اساسی دارد و اگر فعالیت ذهنی زیادی دارید نشانه های کمبود پروتئین جدی بگیرید.

۷- احساس سستی

احساس خستگی مفرط و سطح انرژی پایین نشانه های دیگر کمبود پروتئین است. وعده‌های غذایی غنی از پروتئین شامل سطوحی از آمینواسیدی به نام تیروسین هستند که انتقال‌دهنده‌های عصبی را که فعالیت، هوشیاری و انرژی را تقویت می‌کنند، ارتقا می‌دهند.

اگر می خواهید جسمی سالم داشته باشید نشانه های کمبود پروتئین جدی بگیرید.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*